UX & UI Turizmdeki yeni pazarlama yöntemimiz olabilir mi?

UI, UX, gibi kavramlar yeni yeni hayatımıza girmeye başladı. *UI= User Interface, (kullanıcı arayüzü) UX= User Experience, (kullanıcı deneyimi)

UX pazarlamacılar üzerine çalıştığı ürünle ilgili derinlemesine bir araştırma yapar, varsa rakipleri takip eder ve teknolojilerini analiz eder, sonra ürünün kullanıcı ile ilk etkileşimi olan arayüzünü tasarlar ve bu tasarıma yalnızca estetik açıdan bakmaz aynı zamanda tasarımın ne kadar verimli, basit, anlaşılabilir ve kullanımının kolay olması kaygılarını güder.

UX Pazarlaması, bir kullanıcının bir markayla ve markanın ürünlerinde, hizmetlerinde, web sitesinde, rezervasyon sistemi, kanal yönetimi vb. sahip olduğu tüm etkileşimle ilgilidir. UX, bir misafirin tüm yolculuğuna değinir, bu yolculuktaki sahip olduğu eksiksiz genel deneyimi kapsar.

Diğer yandan UI tasarımı ise, kullanıcının o yolculukta gerçekten etkileşime gireceği belirli şeylerle ilgilenir. (Google’u örnek alalım, Google bir marka ve pek çok ürünü var. Her bir ürününün farklı farklı amacına uygun arayüzleri de UI tasarımcılar tarafından tasarlanmış. Fakat siz bu uygulamalardan birini kullanırken eleştirinizi direkt olarak googla yaparsınız, işte o eleştiriden anlam çıkartıp gelecekteki bir ürünü tasarlarken sizin duygularınızı işin içine dahil ederek, amaca en hızlı götürecek olan planı yapan UX tasarımcıdır.)

UI amaçlarla ilgilenirken, UX görünüm ve işlevsellik ile ilgilenir.

UX ve UI Tasarımı Arasıdaki Farklar Nelerdir?

  • UX tasarımı, şirketin tüm dijital yüzleri ile kullanıcı arasındaki etkileşim kalitesinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sürecidir.
  • Markanızın veya işletmenizin güçlü tüm görsel varlıklarının arayüzlere en doğru şekilde taşınması ise kullanıcı arayüzü tasarımının konusudur.
  • Kaliteli sonuçlar elde etmek adına yapılan testler, geliştirmeler, araştırmalar ve içerik konuları UX tasarımının kapsamındadır.
  • Kullanıcı arayüzü tasarımı ise kullanıcının işletmenize dair her türlü platformda interaktif bir yönlendirmeye sahip olmasını sağlar.
  • Dijital olmayan deneyimlerin, dijital dünyaya başarılı bir şekilde aktarılması, kısaca UX tasarımının konusudur.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı yaparken ise geliştiriciler ve kodlarla işbirliği yaparak çalışırsınız.

Üsteki görselde web sitesinden rahatlıkla alabileceği fiyatı facebook üzerinden mesaj ile sorması bizim geliştirdiğimiz teknolojilerden daha çok şey öğrenmemiz gerektiğini gösteriyor.

Bugün Kanal yönetimi tercihinizden, Rezervasyon sistemi tercihinize, Ön büro programından, Misafir ilişkileri yönetimine kadar Turizmin her alanında ihtiyaca uygun ürünler ve bu ürünlerin misafir, çalışan, deneyimlerini hizmete sunmasında UX & UI kavramları söz almaktadır.

Google Ads’de yayınlanan bir reklamın akabinde size öğreniyor demesi aslında verdiğiniz reklamın dönüşümlerini takip etmesi ve size olası fırsatları söylemesi adına Google’ın geliştirdiği UX – AI ( artificial intelligence ) teknolojisi vardır.

Bizlerde Turizmin her alanında online teknolojileri takip ederek tesislerin bir sonraki hamlelerini belirlemede bu kavramlardan faydalanıyoruz. Fuardaki promosyon ürünlerinden tutunda, Özel günlerdeki sosyal medya paylaşımlarınıza kadar tüm eylemlerin iyileştirmesinde UX Turizmin yeni pazarlama yöntemi olacaktır.

AdviceAl; Dijital zihin haritaları, beyin fırtınası yapmak, projeleri yönetmek ve planlamak, araştırma yapmak, çok miktarda konaklayan misafir bilgisini düzenlemek ve stratejik planlama için Sizleri merkez ofisine davet ediyor. Adres: Tık Tık

Share This Post
AdviceAl
Written by AdviceAl
AdviceAl Online Danışmanlık; geleneksel medya ve satış kanallarına ek olarak yenilikçi ürünlere, global dağıtım kanalları ve hibrit iş modellerine giderek artan talep karşısında müşterilerimize karşılaştıkları zorluklara cevap verebilecekleri entegre hizmetler sağlıyor. Sonuç olarak karlılığınızı arttırıyor.
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>