Arama Odaklı Pazarlama Stratejileri ile Ekonomik Krizde Nasıl Kazanan Olunur?

Arama motoru pazarlaması, kesinlikle en değerli reklamcılık kanallarından biri (elbette doğru yapıldığında). Dolayısıyla, yeni ekonomik çağda SEM kampanya planlaması hakkında herhangi bir karar vermeden önce neyin işe yarayıp, neyin yaramadığını mutlaka analiz etmelisin.

Hangi kampanyaların, reklam türlerinin ve anahtar kelime gruplarının en yüksek ROAS’a sahip olduğunu; hangilerini daha fazla optimize edebileceğini ya da tamamen duraklatabileceğini bildiğinden emin ol.

Bütçeni nasıl harcadığını her zamankinden daha fazla kontrol etmeli ve yatırım getirisini üst düzeye çıkarmak için yoğun bir şekilde odaklanmalısın. Eğer bu döngüyü ekonomik krizin herhangi bir noktasında yarım bırakmış ya da tamamlayamamışsan, kullanıcıların sitenle etkileşime geçtiği tüm adımları daha doğru analiz edebilmek ve kampanyalarını kullanıcı adımlarını baz alarak tekrar gözden geçirmek istiyorsan “son-tıklama” odaklı metrikleri bir kenara bırakmanı öneririm.

Kriz ortamında yeni müşteri bulmak ve hatta onlara satış yapmak oldukça zordur. Bu yüzden, hali hazırda var olan müşterilerini kaybetmemeye odaklan ve kampanya stratejini tekrar ayarla. Mevcut gelirinin %80’ini oluşturan %20 oranındaki müşteri sayısına odaklan ve bu müşterilerin bağlılığından gelecek satışlara odaklan.

Nasıl mı?

 • Markayı Hedefleyen Arama Ağı Kampanyalarını Optimize Et: Marka anahtar kelimeleri, iyi oranda dönüşüm getiren, yatırım getirisi yüksek kelimelerdir.
 • Tüm ilgili marka kelimelerini reklam grupları içerisinde kullanıp kullanmadığından emin ol. Arama terimi analizi yap ve dönüşüm getirdiği halde takip etmediğin bir kelime grubu olup olmadığını kontrol et.
 • Marka kelime gruplarını belirlerken, seçici ol. “marka ismi + destek”, “marka ismi + müşteri servisi”, “marka ismi + mağazalar” gibi kelime grupları, genelde – ilk başta – reklam gruplarına eklenen fakat daha sonra dönüşüm getirmediği için kaldırılan kelime öbekleri için sadece birkaç örnek. Bu durumda ilgili olmayan kelimeleri, negatif anahtar kelime listesine eklemek için tereddüt etme.
 • Marka ile ilgili tüm anahtar kelimeleri tek bir reklam grubu altında toplamak zorunda değilsin. (Bazen tek bir kampanya altında da toplamayabilirsin.) Onlara özel farklı bütçe ayarlamaları yap ve reklam metinleri ile ayrıştır. Örneğin, “marka ismi + lokasyon” anahtar kelimeleri için izlenecek strateji her zamankinden biraz daha farklıdır. Bu kelimeler çevrimiçi satışa kıyasla daha çok mağaza-içi satış getirdikleri için; ayrıca mağaza-içi trafiklerini de incelemek iyi olacaktır.
 • Yeniden Pazarlama Stratejilerine Odaklan: Şu anda ve geçmişte olan müşterilerine özel olarak yapılan “yeniden pazarlama” faaliyetleri sayesinde, yeni bir müşteriyi ikna etmek için harcadığın eforu sarf etmeyeceksin. Google Analytics yeniden pazarlama listesi ile yukarıda bahsettiğim %20 oranındaki müşteri kitlesini dahil hedefleyebilirsin. Kişiye özel teklifler, yeni ürün bilgilendirmeleri onları harekete geçirecek güzel faktörlerdir.
 • Sadık Müşterilerine Özel Kullanıcı Testleri Yap: Daha önceden web siteni ziyaret eden müşterilerin sadık olmalarının yanı sıra, markanı “olduğu gibi kabul etme” gibi bir özellikleri vardır – tüm teknik problemlere ya da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen fonksiyonsuzluğa rağmen. Bu gibi durumlarda genel ya da sadece arama ağı trafiği hedefleyerek; daha önceden ziyaret etmiş kullanıcılar ile yeni kullanıcılara ayrıştırarak A/B testleri yapabilirsin.
 • Reklamlarını İlettiğin Görsellerde ve Metinlerde Hedef Kitlenin Duygularına Hitap Et: Ne kadar onlardan biriymiş gibi – empati yaparak – seslenirsen, o kadar başarılı olursun. Özellikle güvenilir markalara ve ürünlere sadık hisseden tüketicilere “bunu birlikte atlatıyoruz” mesajını verdiğinde onları daha kolay ikna edebildiğini biliyor muydun?

Ekonomik Kriz Döneminde SEO Stratejileri

Eğer sen de bir SEO uzmanıysan, bu zor zamanlarda kaliteli trafikte önemli bir büyüme göstermen gerektiğini biliyorsundur.

Herkes SEO çalışmalarının uzun vadeli bir stratejiye dayandığını ve sonuçlarının da uzun vadede beklenmesi gerektiğini bilir. Ancak SEO, – bu uzun vadeli sürece rağmen – ekonomik durgunluk dönemlerinde kullanılması gereken çok önemli ve kilit bir pazarlama yöntemidir.

Zaman, arama motoru optimizasyonu çalışmalarındaki en büyük maliyet de olsa, bu durumu doğru SEO stratejileri ile lehine çevirebilirsin.

Kısa zamanda organik performansını artırmak için aşağıdaki tüyolarımı inceleyebilirsin:

 • Rakiplerinin Güçsüz Yanlarını Bul ve Bu Alanlarda Öne Çık: Pes eden ve vazgeçen rakiplerin, değişen arama ve tüketici davranışlarından kaynaklanan fırsatları kaçırabilirler. Bu gibi durumlar, pazar payını ele geçirmende yardımcı olabilir. Kapsamlı rakip analizi için Ahrefs aracını kullanabilirsin.
 • Trendleri ve Değişen Kullanıcı Davranışlarını Takip Et: Kullanıcı davranışlarındaki değişiklikleri, ürün ve hizmetlerinde de uygulaman gerekebilir. Onların satın alma gücünün düşmesi, senin ürünlerinin bir anda “lüks ürün” olmasına sebep olabilir. Örneğin, gelinlik perakendecisi olan bir müşterimizin hesaplarında gördüğümüz “gelinlik kiralama” kullanıcı aramaları ve devamında müşterimizin bu hizmete başlaması ile trendlerle eş zamanlı ilerleyerek büyük oranda gelirlerini artırmış oldular.
 • Kullanıcı Deneyimi (User Experience – UX) Stratejilerini, SEO Çalışmaları ile Birleştir: Çevrimiçi görünürlüğünü ve dönüşüm oranını artırmak istiyorsan, UX ve SEO stratejini bir arada kullanman gerekiyor. Organik görünürlüğü ve trafiği oldukça iyi olan e-ticaret müşterilerimizin web siteleri için daha fazla A/B testi uygulamaya başladık. Ürün ve ödeme sayfaları, kullanıcı deneyimini kolaylaştırıyor mu? Yoksa aksine, kullanıcıları anlamadıkları bir sürece mi sokuyor? Site içerisinde yer alan “arama kutucuğu” dönüşümleri gerçekten artırıyor mu? İşte, bu tarz fikirleri hemen tasarımcıya ve yazılımcıya iletip, uygulanmasını önermeden önce; A/B testleri yap ve elde ettiğin veriler doğrultusunda aksiyon al.
 • SEO Çalışmalarında Esnek Ol: SEO, sadece teknik SEO denetimlerini hazırlamaktan ve uygulamaktan ibaret değildir. Gerilemeye başlayan ekonomilerde iyi bir SEO uzmanı olmak demek; daha esnek olmayı ve her zaman yaptığın işin dışına çıkmayı gerektirebilir. “Deneme, Değerlendirme ve Uygulama” döngüsünü ne kadar sık tekrarlarsan, o kadar ileriye gidebilirsin. Yaşanan ekonomik krizden etkilenen, moda endüstrisindeki müşterilerimizden biri, yazılım ve halkla ilişkiler alanına daha fazla yatırım yapamayacağını bizimle paylaştı. Bunun anlamı, bizim de on-page ve off-page SEO çalışmalarımızı ilerletemeyeceğimiz anlamına geliyordu. Stratejilerimizde – çözüm getirmeyeceği halde – katı olmak yerine, yönümüzü imkanlar dahilinde yapılabilecek ve müşterimize organik olarak etkisi olacağına inandığımız farklı bir kapıyı çevirdik: Müşterimizin YouTube hesabını geliştirmeye odaklandık.

Ajans Olarak Ekonomik Krizin Üstesinden Nasıl Geliyoruz?

Yaşadığımız zorlukların her biri, bizi daha güçlü ve daha esnek bir hale getiriyor. Her meydan okuma, yeni fırsatlar doğuruyor – ve bunu sürdürülebilir eyleme dönüştürmeye çalışıyoruz!

İçinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle, geçtiğimiz aylardaki ana hedefimiz, önceki yıllardan önemli ölçüde farklıydı. İş ve operasyonel stratejimizi değiştirmek zorunda kaldık: Mevcut ekibimizde küçülmeye gitmeden daha verimli olmak için neler yapabileceğimiz üzerinde düşündük ve küresel çapta genişleyerek riski en aza indirme kararı verdik.

Yani temel hedeflerimiz:

1. Uluslararası Büyüme

Hedefimiz, uluslararası müşteri tabanımızı daha da büyütmekti. Bu yüzden, uluslararası operasyonlarımızı Berlin ofisimizden aktif bir şekilde yürütmeye başladık.

Bu adımlarla, ekonomik krizden muhtemelen kurtulamayacak olan şirketlerin yerini, uluslararası müşteriler ile doldurmayı hedefliyoruz. Örneğin, Türkiye’deki emlak sitelerine hizmet vermek yerine, Almanya’da büyüme potansiyeli olan küçük işletmelerle çalışmayı tercih ediyoruz.

2. Ekipte Küçülmeye Gitmeden Daha Başarılı Olmak

Çalışma şeklimiz ve performans görüşmelerimizde büyük ölçüde değişiklikler yaptık. Ekip verimliliğiniartırmak için sürekli olarak yeni yöntemler geliştiriyoruz. Örneğin, uzaktan çalışma günlerinin sayısını artırdık. Ekip etkinlikleri yaparak motivasyonu yüksek tutmaya çalışıyoruz ve herkesi önemli etkinliklere katılmaya teşvik ediyoruz.

3. Toplumu Güçlendirme

Bildiklerimizi iletmenin, bizi daha da güçlendireceğini düşünüyoruz. Bu yüzden dijital pazarlama sektöründe çalışan kadınlar için çevrimiçi bir topluluk oluşturduk: Women.Digital. Bunun yanı sıra, daha çok konferansa katılıyor; sık sık blog yazıyor ve podcast kayıtları yapıyoruz.

Günümüz ekonomisi, önümüzdeki birkaç hafta içinde muhtemelen daha fazla değer kaybedecek. Anlayacağınız, yeni müşteriler, yeni işler ya da yeni reklam kampanyaları için ideal bir ortam yakın zamanda olmayacak.

Müşterilerimizin tasarruf etmeleri, yatırımlarını artırmaları ve iş dünyasında ayakta kalmaları için her zaman burada olacağız.

Kaynak :
https://kubix.digital/tr/blog/arama-odakli-pazarlama-stratejileriyle-ekonomik-krizde-nasil-kazanan-olunur

Share This Post
AdviceAl
Written by AdviceAl
AdviceAl Online Danışmanlık; geleneksel medya ve satış kanallarına ek olarak yenilikçi ürünlere, global dağıtım kanalları ve hibrit iş modellerine giderek artan talep karşısında müşterilerimize karşılaştıkları zorluklara cevap verebilecekleri entegre hizmetler sağlıyor. Sonuç olarak karlılığınızı arttırıyor.
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>